9 sierpnia 2018

Czy tak właśnie w przyszłości będą poruszały się osoby z ograniczoną sprawnością? Antygrawitacyjny plecak Lunavity rozbudza wyobraźnię


Antygrawitacyjny plecak, dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu wirników może ułatwić wstawanie lub uniesienie człowieka nad ziemię - takie możliwości ma mieć Lunavity, urządzenie zaprojektowane przez japońskich studentów z Uniwersytetu Tokijskiego. Mocno futurystyczny pomysł ma wiele szans na zrewolucjonizowanie poruszania się ludzi, co może być szczególnie pomocne w przypadku osób z ograniczeniami ruchowymi.


Lunavity składa się ze stelaża, plecaka z baterią oraz wielowirnika. Główną jego ideą jest zwiększenie możliwości skokowych osoby noszącej - próba odwzorowania ruchu człowieka na księżycu, gdzie grawitacja jest znacznie słabsza niż na ziemi - możliwości urządzenia można zobaczyć na zamieszczonym poniżej filmie z oficjalnej prezentacji. Jak podkreślają twórcy Lunavity - "Naszym celem jest wzmocnienie fizycznych możliwości ludzi". Przy odrobinie wyobraźni można znaleźć zastosowanie dla tego urządzenia w przypadku osób z problemami narządu ruchu.


W przyszłości, ta lub podobne konstrukcje, mogą stać się istotną alternatywą dla tradycyjnych wózków inwalidzkich. Być może bardziej wytrzymała, ukierunkowana pod kątem osób niepełnosprawnych wersja, będzie działała jako system transportu osobistego - zapewni wystarczająco duży siły nośnej, by wstać, móc stać i poruszać się bez względu na sprawność.

Lunavity w obecnej chwili jest w fazie wstępnej - prace nad nim wciąż trwają.

Źródło informacji: slate.com / Strona projektu: lunavity.com

4 komentarze:

 1. Myślę, że ta wizja jest mocno futurystyczna. Ostatnio czytałam też, że policja, wydaje mi się, że w Dubaju, ma latać nad drogami na dronach??
  Fajnie, że postęp idzie w takim nowoczesnym kierunku, mam nadzieję, że na równi z bezpieczeństwem. Na razie zostają nam tradycyjne, takie: https://www.pomocedlaseniora.pl/1274-wozki-inwalidzkie wózki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O latających samochodach w Dubaju nie słyszałam jednak czy to wizja odległa? Ciężko określić. Aż przypomina się film "powrót do przyszłości" gdzie były latające deski :) A co do poruszania się w ten sposób przez osoby niepełnosprawne to jakoś tego w najbliższych kilkunastu/kilkudziesięciu latach nie widzę. Polecam zejść na ziemię, polecam poczytać forum http://www.forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?tid=9113 aby zobaczyć jak realnie wygląda życie osób niepełnosprawnych.

   Usuń
 2. Cześć. My niebawem będziemy musieli kupić wózek rehabilitacyjny i pomyślałam, że może coś doradzicie? Nie musi to być nowoczesnego, bez automatyki, aczkolwiek żeby był mechanicznie solidny dla osoby o dość silnych rękach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie będziemy. Chyba że nam stawy biodrowe, kolana i kostki poprzykręcają na śruby. Inaczej przecież będą się dyslokować pod własnym ciężarem. :(

  OdpowiedzUsuń