15 marca 2018

Składane koła do wózka inwalidzkiego - nie musisz ich pompować i nie złapiesz gumy... a to dopiero początek zalet!


Mogłoby się wydawać, że koło rowerowe nie może zostać udoskonalone, jednak niemiecki projektant Andrea Mocelli otwiera właśnie nowy rozdział w technice… stworzył składane koło - Revolve, które ma wiele zalet, a bez wątpienia najważniejszą jest jego uniwersalność, można używać go zarówno w rowerach, jak i wózkach inwalidzkich.

Jakie są najważniejsze cechy tego wynalazku? "Koło zostało zaprojektowane i wymyślone jako pierwsze koło modułowe. Z łatwością można je rozłożyć i złożyć, co sprawia, że jest praktyczne i wygodne dla wszystkich użytkowników. Dzięki dwóm uchwytom, które blokują i odblokowują koło po złożeniu, staje się przenośne" – tłumaczy projektant. Do tego pasuje do większości rowerów i wózków inwalidzkich. Użytkownik nie musi pamiętać o pompce ponieważ wykorzystywane są opony bezpowietrzne. Rama wykonana jest z aluminium - zgodnie z deklaracjami konstruktora koło jest bardzo lekkie (samej wagi jednak nie podaje). Pomysłodawca rozwiązania nie informuje także, w jaki sposób napędzać wózek - na prototypie brak jest ciągów, a osoba jadąca na wózku napędza go "naciskając na opony", co niestety przy mokrej nawierzchni, błotnistej drodze nie byłoby komfortowe. Średnica koła to 66 cm, a po złożeniu ma zaledwie 26 cm. Obręcz składa się z sześciu połączonych ze sobą elementów - unikalna sześciokątna struktura zapewnia solidną konstrukcję, dodatkowo koło po rozłożeniu zabezpieczone jest specjalnym kluczem magnetycznym, który uniemożliwia przypadkowe złożenie.


W czym to może pomóc? Na pewno składane koło łatwiej transportować, niepełnosprawni kierowcy z większą swobodą spakują wózek do samochodu, przechowywane w domu lub piwnicy zajmą mniej miejsca, a dzięki zastosowaniu uniwersalnego łączenia można szybko przepinać je między różnymi wózkami, lub między wózkiem a rowerem.

W chwili obecnej koło jest opatentowane, a konstruktor poszukuje inwestorów. Jednocześnie podkreśla, że prototyp koła powstał z myślą o ułatwieniu codziennego funkcjonowania osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim i właśnie z tej strony oczekuje popularyzacji wynalazku "Spodziewam się, że najważniejszym segmentem rynku będą początkowo osoby z niepełnosprawnością korzystające z wózka inwalidzkiego, które podczas przemieszczania się nie mają wyboru - muszą go zabrać ze sobą, a podróżowanie z wózkiem inwalidzkim jest trudne, czy to w samolocie, w samochodzie, itp..."

Czy tak właśnie będą wyglądały koła do wózków i rowerów w przyszłości? Poniżej można obejrzeć filmik, prezentujący wiele niewątpliwych zalet Revolve Wheel :) Więcej informacji na stronie: revolve-wheel.com

2 komentarze:

  1. Nie jest to czasem przerost formy nad treścią...? O ile pomysł z niepompowanymi oponami jest świetny, to nie wspomniano o 2 istotnych sprawach: ciężarze i trwałości takich kół.

    OdpowiedzUsuń
  2. Znajoma opiekunka robiła niedawno zakupy dla jednego ze swoich podopiecznych i poleciła mi stronę https://pomocedlaseniora.pl i była bardzo zadowolona z dobrych cen, na tej stronie. Cieszę się, że pokazała mi ten sklep, bo teraz robię tam zakupy dla teściowej, która wymaga opieki.

    OdpowiedzUsuń