15 marca 2018

Składane koła do wózka inwalidzkiego - nie musisz ich pompować i nie złapiesz gumy... a to dopiero początek zalet!


Mogłoby się wydawać, że koło rowerowe nie może zostać udoskonalone, jednak niemiecki projektant Andrea Mocelli otwiera właśnie nowy rozdział w technice… stworzył składane koło - Revolve, które ma wiele zalet, a bez wątpienia najważniejszą jest jego uniwersalność, można używać go zarówno w rowerach, jak i wózkach inwalidzkich.

Jakie są najważniejsze cechy tego wynalazku? "Koło zostało zaprojektowane i wymyślone jako pierwsze koło modułowe. Z łatwością można je rozłożyć i złożyć, co sprawia, że jest praktyczne i wygodne dla wszystkich użytkowników. Dzięki dwóm uchwytom, które blokują i odblokowują koło po złożeniu, staje się przenośne" – tłumaczy projektant. Do tego pasuje do większości rowerów i wózków inwalidzkich. Użytkownik nie musi pamiętać o pompce ponieważ wykorzystywane są opony bezpowietrzne. Rama wykonana jest z aluminium - zgodnie z deklaracjami konstruktora koło jest bardzo lekkie (samej wagi jednak nie podaje). Pomysłodawca rozwiązania nie informuje także, w jaki sposób napędzać wózek - na prototypie brak jest ciągów, a osoba jadąca na wózku napędza go "naciskając na opony", co niestety przy mokrej nawierzchni, błotnistej drodze nie byłoby komfortowe. Średnica koła to 66 cm, a po złożeniu ma zaledwie 26 cm. Obręcz składa się z sześciu połączonych ze sobą elementów - unikalna sześciokątna struktura zapewnia solidną konstrukcję, dodatkowo koło po rozłożeniu zabezpieczone jest specjalnym kluczem magnetycznym, który uniemożliwia przypadkowe złożenie.


W czym to może pomóc? Na pewno składane koło łatwiej transportować, niepełnosprawni kierowcy z większą swobodą spakują wózek do samochodu, przechowywane w domu lub piwnicy zajmą mniej miejsca, a dzięki zastosowaniu uniwersalnego łączenia można szybko przepinać je między różnymi wózkami, lub między wózkiem a rowerem.

W chwili obecnej koło jest opatentowane, a konstruktor poszukuje inwestorów. Jednocześnie podkreśla, że prototyp koła powstał z myślą o ułatwieniu codziennego funkcjonowania osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim i właśnie z tej strony oczekuje popularyzacji wynalazku "Spodziewam się, że najważniejszym segmentem rynku będą początkowo osoby z niepełnosprawnością korzystające z wózka inwalidzkiego, które podczas przemieszczania się nie mają wyboru - muszą go zabrać ze sobą, a podróżowanie z wózkiem inwalidzkim jest trudne, czy to w samolocie, w samochodzie, itp..."

Czy tak właśnie będą wyglądały koła do wózków i rowerów w przyszłości? Poniżej można obejrzeć filmik, prezentujący wiele niewątpliwych zalet Revolve Wheel :) Więcej informacji na stronie: revolve-wheel.com

4 komentarze:

  1. Nie jest to czasem przerost formy nad treścią...? O ile pomysł z niepompowanymi oponami jest świetny, to nie wspomniano o 2 istotnych sprawach: ciężarze i trwałości takich kół.

    OdpowiedzUsuń
  2. Znajoma opiekunka robiła niedawno zakupy dla jednego ze swoich podopiecznych i poleciła mi stronę https://pomocedlaseniora.pl i była bardzo zadowolona z dobrych cen, na tej stronie. Cieszę się, że pokazała mi ten sklep, bo teraz robię tam zakupy dla teściowej, która wymaga opieki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pełne koła większe opory toczenia.Trzeba włożyć dużo więcej siły żeby jeździć takim wózkiem z pełnymi kołami.Ludzie którzy projektują wózki inwalidzkie nie są inwalidami i dlatego wymyślają takie bzdury.

    OdpowiedzUsuń
  4. Pełne koła większe opory toczenia.Trzeba włożyć dużo więcej siły żeby jeździć takim wózkiem z pełnymi kołami.Ludzie którzy projektują wózki inwalidzkie nie są inwalidami i dlatego wymyślają takie bzdury.

    OdpowiedzUsuń